Godło Białego Boru BIAŁY BÓR ZOBACZ więcej w serwisie Miasta i Gminy Biały Bór

Wirtualny Spacer po Białym Borze


Biały Bór leży na skraju Pojezierza Bytowskiego i Równiny Charzykowskiej nad rzeką Białą. Misto i Gmina Biały Bór zajmuje obszar 270 km2 i liczy 5700 mieszkańców (sam Biały Bór 2200), jest więc niewielką gminą miejską położoną we wschodniej Dawny gmach Sądu Grodzkiego części województwa zachodniopomorskiego. Plaża mejska

Prawa miejskie Biały Bór otrzymał w roku 1382 roku. W 1408 roku rozwój miasta zahamował wielki pożar miasta. W kolejnym stuleciu miasto było jeszcze 3 razy niszczone przez pożary. W 1772 roku Biały Bór znalazł się pod zaborem pruskim. I wojna światowa nie dotknęła bespośrednio ziemi człuchowskiej, natomiast podczas I wojny światowej Biały Bór był ważnym punktem niemieckiego oporu. 26 lutego 1945r. zniszczony w 80% Biały Bór powrócił do Polski.

Najstarsze wzmianki o herbie Białego Boru odnotowano już w 1394 roku. Przedstawia on niewiastę odzianą w niebieską suknię i biały fartuch, trzymającą w prawej dłoni piłkę, otoczoną wieńcem jelenia. Kobieta ta, jak głosi legenda, to żyjąca w XV lub XVIIw. żona miejscowego bednarza. Odznaczała się ona niezwykłą urodą i dużym temperamentem. uczniowie Zespołu Szkół na zajeciach praktycznych Damiana, bo tak nazywała się owa niewiasta, uwiodła podobno wszystkich co dorodniejszych mężczyzn Białego Boru jak również niemałą liczbę przyjezdnych gości. Komu rzuciła ze swego okna piłkę, ten był przez nią oczekiwany o zmierzchu. Legenda głosi, że gdy bednarz dowiedział się o wszystkim, zapakował Damianę do beczki i wrzucił do jeziora.

Podstawowym bogactwem Białego Boru są lasy zajmujące 49,15% ogółu powierzchni gminy. Rosną w nich różne kościół p.w. Michała Archanioła z 1878 gatunki drzew liściastych i iglastych. Są one rajem dla myśliwych i grzybiarzy. Bogactwo naszej fauny doceniają nie tylko myśliwi zrzeszeni w Kołach Łowieckich, ale także myśliwi z innych stron kraju i z zagranicy. Niewątpliwie drugim atutem gminy są jeziora, na terenie których uprawiać można sporty wodne. Coś dla siebie znajdą tu miłośnicy żeglarstwa, windsurfingu, kajakarstwa, itp. Jedną z atrakcyjniejszych form czynnego wypoczynku stanowią "wczasy w siodle" organizowane przez Państwowe Stado Ogierów AWRSP. Stado oferuje jazdę Cerkiew greko-katolicka konną w olbrzymich kompleksach leśnych pod okiem wykwalifikowanych instruktorów oraz przejażdżki stylowymi powozami parokonnymi. Drugim ośrodkiem jazdy konnej jest Miłobądz - prywatna stadnina Karolewko. Co roku w Białym Borze odbywają się zawody kajakarskie i jeździeckie WKKW, często o randze międzynarodowej. W 1986 roku odbyły się tu Mistrzostwa Świata WKKW. Białoborskie konie startowały na olimpiadach sportowych w Seulu i Atlancie.


[Historia szkoły] [Szkoła dziś] [Rekrutacja] [Strona główna] [Powrót]